Czy chodzenie w butach na wysokich obcasach jest zdrowe dla kobiecych nóg

Buty na bardzo wysokich obcasach potrafią naprawdę zachwycić. Najlepsze dowody na potwierdzenie tej tezy można znaleźć w ofercie chociażby tego sklepu – 

Wiele kobiet z chęcią nosi szpilki, są bowiem przekonane, że dzięki temu ich nogi oraz cała sylwetka dużo lepiej się prezentują. Oczywiście nie jest to podejście niesłuszne – buty na wysokim obcasie rzeczywiście optycznie wydłużają oraz wyszczuplają łydki, jak również nadają kobiecemu ciału charakterystycznej lekkości.

Jednak jeśli nie zadbamy o to, by szpilki były wysokiej jakości, dobrze dopasowane do stopy oraz odpowiednio wyprofilowane, narażamy nasze nogi na różnorodne negatywne skutki zbyt częstego noszenia tego typu obuwia. Są to między innymi takie dolegliwości jak:

  • zapalenie tkanki łącznej w stopie

  • nagniotki na podeszwie stopy

  • koślawe palce (jeśli buty są zbyt wąskie w czubkach)

  • dolegliwości bólowe w kręgosłupie z powodu lordozy

  • zaburzenie krążenia krwi w nogach skutkujące powstawaniem żylaków

  • usztywnienie ścięgna Achillesa

Powyższe dolegliwości nie powinny się pojawić, jeśli wysokie szpilki noszone są tylko od czasu do czasu na naprawdę specjalne okazje.

Pocieszający może być również fakt, że według lekarzy noszenie całkowicie płaskiego obuwia wcale nie jest dużo zdrowsze od zakładania wysokich szpilek. Najbardziej optymalną dla ludzkich nóg wysokością obcasów są bowiem wartości oscylujące między 2,5 a 5 centymetrami.