Ile zarabia projektant wnętrz? Czy warto pracować tym zawodzie?

Można od razu odpowiedzieć na pytanie czy warto kształcić się w zawodzie projektanta – warto. www.e-domy.pl zatrudnia ludzi, którzy są w tym najlepsi.

 

Projektant wnętrz jest jednym z najbardziej docenianych i pożądanych zawodów i oczywiście jednym z najlepiej zarabiających osób na dzisiejszym, polskim rynku. Aby zostać kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu dekoratora wnętrz uzyskać można poprzez ukończenie odpowiednich kursów, szkoleń czy studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Przyszłych dekoratorów wnętrz kształcą również szkoły policealne, licea plastyczne.

 

Jednak czy posiadanie studiów, szkół jest niezbędne?

Zawód dekoratora wnętrz w Polsce nie jest zawodem licencjonowanym, regulowanym, dlatego też brak „papierka” nie skutkuje żadnymi sankcjami prawnymi. W zawodzie dekoratora wnętrz to nie dokument jest najważniejszy, tutaj liczy się przede wszystkim talent, poczucie smaku i estetyki. Ze względu na charakter wykonywanej pracy dekorator wnętrz musi być osobą twórczą, kreatywną, która zdoła przekonać do swoich pomysłów innych. Niezwykle ważna w zawodzie dekoratora jest wyobraźnia przestrzenna, czyli zdolność do wytworzenia w umyśle obrazu zgodnego z jego rzeczywistym wyglądem. Osoba wykonująca zawód dekoratora wnętrz musi posiadać rozległą wiedzę z różnych dziedzin sztuki i umiejętnie je ze sobą łączyć. Niezbędna jest ciekawość, chęć eksperymentowania i podążania za najnowszymi trendami, nowinkami. Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 653 PLN brutto. Co drugi dekorator otrzymuje pensję od 2 167 PLN do 3 475 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych dekoratorów zarabia poniżej 2 167 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 475 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych dekoratorów .

Aranżacja i projektowanie wnętrz to z całą pewnością przyszłościowa branża. Na początku przygody z pracą można faktycznie zarabiać niewiele ale wraz ze wzrostem doświadczenia w branży można zyskać nie tylko doświadczenie ale i również lepszą płacę. Na wysokość wynagrodzenia dekoratorów wnętrz wpływają również inne czynniki takie jak np. wykształcenie, region, w którym działa dana firma, zakres działania…

W przyszłości na pewno zapotrzebowanie na aranżację wnętrz na pewno będzie większe a co za tym idzie zarobki wzrosną.