Moda sztuką, sztuka modą

Moda i sztuka od najdawniejszych czasów szły ze sobą w parze. Sztuka często uwieczniała w postaci obrazów i rzeźb aktualnie panującą modę, często również te modę kształtowała. Sama zaś w sobie moda może być również postrzegana jako sztuka.

Sztuka na wybiegach mody

Obecnie znani projektanci przedstawiają na swoich pokazach mody dwa rodzaje kolekcji jedne są to kolekcje ready-to-wear, gdzie prezentowane są ubrania, które gotowe są już do noszenia ich w codziennych sytuacjach, są też kolekcje haute couture, których zadaniem jest raczej oznajmiać i wyolbrzymiać trendy, które będą modne w danym sezonie, jest to więc pokaz mody, który ma stać się inspiracją dla tworzenia ubrań i stylizacji. Prezentowane tam suknie i ubrania są prawdziwymi działami sztuki, takie pokazy można bowiem uznać właśnie z moment, w którym moda staje się sztuką.

Sztuka w modzie

Niekiedy również sztuka przenika do mody, wyrazem tego może być zarówno nadruk obrazu znanego artysty na koszulce, który można wykonać w firmie, takiej jak  – www.sitodrukarnia.pl/index.php/cennik-menu, jak i kreowanie swoistych trendów poprzez czerpanie inspiracji ze sztuki. Przykładami takiego wykorzystania sztuki w modzie jest kolekcja Yves Saint Lauren, w której wykorzystano prace Pieta Mondrian, bardzo popularne w modzie wykorzystywanie jest również dzieł Andy’ego Warhola, a Joanna Przetakiewicz przyznaje, że inspiracje dla swojej kolekcji znalazła w pracach nowojorskiego artysty Jamesa Naresa.

Jak łatwo można zauważyć moda i sztuka od zawsze się przenikają i wzajemnie inspirują.